Announcement
Man and Mollusc is proud to announce its own children's book "Sammy's Adventure"

 

 

 

This Ukrainian version of Sammy's story does not contain any of the illustrations from the book.

Ця Українська версія історії о Семі не містить ніяких ілюстрацій з книги.

 

[1]

Пригода

Семі

 

Автор

Робін Хонічерч

 

Художник

Анна Паламбо

 

Продюсування й науковий коментар

Авріл Бурквін

 

Верстка і технічне сприяння

Шоун Хонічерч

 

[2]

Це дитяча книжка «Man and Mollusc»

Творець і власник «Man and Mollusc» - Авріл Бурквін.

Ця публікація не може відтворюватися повністю або частково, в неї не можна робити змін, розповсюджувати у будь який формі без письмового дозволу видавця.

За дозволом звертатися: avrilb@telus.net або kanayuukpukarts@hotmail.com

Copyright (c) 28 січня 2002

Avril Bourquin,  Robynn Honeychurch,  Anna Palumbo,  Shawn Honeychurch.

Видавництво «Man and Mollusc Books» Британська Колумбія, Канада

National Library of Canada in Publication Data:

Honeychurch, Robynn,

Sammy's adventure

ISBN 0-9730436-0-1

Друковано в Канаді

 

[3]

Ця книга належить:

 

[4]

О, привіт!

Мене звуть Семі. Я лісовий равлик із сімейства Брюхоногих.

Щойно я розповідал моїй кращій подрузі Седі про дивну подорож, яку я здійснил цього тижня. Я досі не можу по-справжньому повірити в те, що трапилося. Я зовсім захекався за ті три дні, які витратил на зворотний шлях. Нарешті я вдома!

Все життя я жив неподалеку від Срібного Струмка разом зі своїми братами та сестрами, друзями та подругами. Ми проводили час за їдою, і їжею нам служило опале листя великих беріз і дубів, які росли вздовж струмка. Ще нам подобалося їсти водорості та мох, що ростуть на каменях біля берега.

 

[5]

Ілюстрація

 

[6]

Я так люблю мій затишний, вологий лісовий дім. Іноді нам з моєю кращою подружкою Седі подобається піднятися на наше улюблене дерево. Воно височить над всією округою. На його стволах і гілках росте апетитний лишайник. Він то нам і потрібен.

[Ілюстрація]

МММ МММ!

Лишайник це найсмачніша штука на світі!

 

[7]

До минулого тижня я ніколи не відповзав від Срібного Струмка далі великого клена, який можливо побачити звідси. Бувало, що я раптом ставала млявою, і навіть лазити по деревах було мені не по серцю.

 

Як ти напевно знаєш, це дуже непросто для мене - швидко рухатися. Подивися, доки ти робиш два кроки, я проповзаю по землі відстань довжиною всього лише з мою підошву. Це, загалом-то,  і є причина різних жартів в мою адресу. У мене репутація    дуже повільної персони.

Хоч… мабуть… це правда.

 

Ось чому я ніколи і не думав, що мені вдасться здійснити яку-небудь захоплюючу подорож і зробити що-небудь нове і незвичайне. Але все змінилося в минулу суботу.

 

[8]

На минулому тижні я був недалеко звідси -- біля того гладкого сірого каменя, коли раптом почув гучний хрускіт.

 

ХРУСЬ! ХРЯСЬ! ХРУСЬ! ХРЯСЬ!

 

Я поглянув угору і побачив хлопчика, який проходив повз мене по берегу струмка. Я ТАК злякався! Досі я ні разу не бачив людини, але Седі розповідала мені, що деяким людям подобається нас їсти. Окремі особи витягують нас з наших будинків і забирають черепашки для своїх колекцій! Від цього ми помираємо! А дехто взагалі має схильність приносити нас додому, і утримувати як домашніх вихованців!

 

[9]

Ілюстрація

 

[10]

Авжеж, я просто трясся від страху. Я забився в черепашку, щоб сховатися.

Що коли хлопчик не помітить мене, і одна з його величезних ніг випадково мене роздавить?

А що буде, коли він мене помітить?

І раптом я відчув, що підіймаюся високо, високо. Потім я несподівано шльопнувся в якесь тепле і темне місце.

Я відчув, як мене кидає з сторони в сторону. Трохи заспокоївшись, я зрозумів, що відбувається.

Хлопчик мене викрав!

Не можу повірити!

Що робити? Що зі мною буде? Я спробував не панікувати. Я спробував нагадати собі, що завжди мріяв помандрувати, зробити що-небудь нове і надзвичайне. Але це звичайно було щось інше. Інше і жахливе!

 

[11]

Ілюстрація

 

[12]

Потім знов стало світліше. Я відчув, що мене поклали на прохолодну, вологу землю. Але пахнула вона зовсім не так, як земля біля Срібного Струмка!

 

Трохи посмілішавши, я висунув голову з черепашки. Я поворушив щупальцями, озираючись і намагаючись розібратися в запахах, щоб зрозуміти, де я опинився.

 

Хлопчик посадив мене в якусь скляну ємність! У моєму новому будинку був невеликий ставок, зроблений з кришки з водою і кількох зелених листів поруч. Провівши невелике дослідження, я зрозумів, що цілком самотній. Я пожував листя, проповз через мій маленький ставок і усвідомив всю глибину своєї самотності.

 

Знов один, в тузі і смутку.

 

[13]

Тут не було чутно бурмотіння струмка. Не було смачних водоростей. Я нудьгував по своїх друзях і сім'ї.

 

Я сховався в черепашку і заснув.

 

[14]

Ілюстрація

 

[15]

Виглянувши з черепашки, я був здивований, - у мене з'явилася компанія! У моєму новому будинку виявився ще один равлик. Її звали Сенді і ми швидко подружилися. Ми розповіли один одному про те, як кожний з нас потрапив в це дивне скляне житло.

 

Через кілька днів  Сенді і я стали виконувати шлюбний танець. Раніше я ніколи цього не робив, але інстинктивно знав, як треба себе вести. Незабаром кожний з нас відклав купку перлово-білих яєчок. Ми вмістили їх в маленькі ямки, які самі вирили в м'якій землі.

 

Це було звичайно дещо нове і надзвичайне!

 

Сенди пояснила мені, що через тиждень-другий з яєчок, які ми відклали, вилупляться маленькі равлики. Ці малятка будуть виглядати саме так як ми!

 

[16]

Потім Сенді помітила, що хлопчик забув закрити кришкою наш скляний будинок!

Ми могли бігти!

Було дуже сумно покидати наших майбутніх діточок, але ми знали, що вони в нас не мають потреби. Вони і самі чудово вилупляться. Хлопчик дбайливо залишав нам кожен день досить води для питва і свіжого зеленого листя на закуску. Про малюків він також обов'язково потурбується.

Так що ми з Сенді поповзли вгору по стінці нашого будинку, залишаючи блискучу слизисту доріжку на своєму шляху. Незабаром ми досягли краю банки. І виявилися майже на свободі -- на підвіконні.

Виглянувши з відкритого вікна, ми побачили, що земля зовсім близько. На свободу!

 

[17]

Ілюстрація

 

[18]

Плавно зісковзувавши вниз, ми приземлилися посеред чудового, напоєного ароматами великого саду. Досі я ні разу не бував в саду! А Сенді, навпаки, мала такий досвід і розповіла, яке смачне свіже зелене листя бобів і капусти.

Я спробував. Зрештою,  я здійснював подорож всього свого життя і, природно, зголоднів.

Я малість поїла. Сенді була права, їжа виявилася дивовижною. Я так захопився делікатесами, що навіть не помітив, як крупна жінка увійшла в сад.

Раптово ця дивна жінка пробігла мимо мене! Вона сплескала руками, і щось закричала про дірки, які я зробив в її капусті.

Я озирнувся, але Сенді ніде не було видно. Так що я зробив єдине, що прийшло мені в голову: забився в черепашку і причаївся. Голос цієї пані звучав все голосніше і все ближче, і я почала трястися від страху.

 

[19]

Ілюстрація

 

[20]

Раптово інший звук пронизав повітря.

 

КАРР! КАРР!

 

І ще

 

ХЛОП, ХЛОП, ХЛОП

[Ілюстрація]

 

[21]

Це був звук крил, що ляскали! Я відчув, що підіймаюся в повітря. Я летів!

 

Птах відносив мене в своєму дзьобі. Від страшної галасливої жінки мене врятувала ворона.

 

Але раптом мене осяяло -- ні, я зовсім не врятований, я спійманий! Спійманий птахом, який не проти поласувати равликами.

 

О, ні! У цьому не було нічого хорошого.

 

[22]

Поки я прикидав, що можна зробити, ворона кинула мене. Я падав, падав і раптом дуже боляче 

                            ШЛЬОП

                                       об землю.

 

ВСЕ, подумав я, ЗАРАЗ МЕНЕ З'ЇДЯТЬ!

 

Птах мав намір викльовувати мене з раковини і влаштувати з мене сніданок! Я повинен стати просто їжею для птаха! І я ніколи більше не побачу ні Сенді, ні Седі, ні моєї сім'ї.

 

[23]

Але мене-то не з'їли, чи не так?  Зрештою,  ось він я, розповідаю свою історію. Ні, мене врятувала руда кішка. Вона побачила, як птах сів у дворі, і стала підкрадатися до неї.

 

Птах геть забув про мене, коли побачив кішку! У його плани не входило попастися в котячі лапи.

[Ілюстрація]

 

[24]

Ілюстрація

 

[25]

Я заповз під лист, сховався в черепашку і став чекати поки вляжеться переполох навколо мене. Нарешті, і кішка, і птах кудись поділись. Я постарався заспокоїтися. Коли я знов наважився повністю висунутися з черепашки, вже починало темніти.

 

П'ять довгих днів мене не було вдома, і я по-справжньому мріяв повернутися. Мені б хотілося попрощатися з Сенді, але ми розлучилися з нею ще в саду. Я не думаю, що нам доведеться побачитися хоч коли-небудь.

 

Сумний та тремтячий, я рушив у напрямі, який підказував мені інстинкт, - додому.

 

[26]

Я подолав довгий-предовгий шлях. Три дні я добирався зворотно. Я проповз майже кілометр від саду до мого лісового дому. І ось, втомлений і зголоднілий, я побачив великий старий клен! Потім я побачив струмок і гладкий камінь, на якому сидів, коли мене викрали. А під ним була Седі! Нарешті я вдома у Срібного струмка!

[Ілюстрація]

 

[27]

Ми були так раді знов побачити один одного. Я розповів їй про свою подорож, і про Сенді, і про те, як ми залишили рядом наші яєчка. Седі сказала, щоб я не сумувала. Вона і мій брат, Сайлас, також відклали яєчка. Незабаром тут буде багато-багато равликів, з якими ми будемо грати.

 

Мені так добре вдома. І все ж я ніколи не забуду яєчка, які відклала в своєму скляному житлі далеко звідси, і мою подругу Сенді. І ніколи не забуду кішку, яка врятувала мене від ворони, і смаку цієї чудової садової зелені… А-а-а-а-х.

 

[28]

Завтра, після заслуженого відпочинку, я, мабуть, відправлюся дослідити моє улюблене дерево. Пошукаю який-небудь новий, апетитний лишайник…

А-а-а-а-х.

Ну, на добраніч! Я маю намір надовго забратися в раковину і гарненько виспатися. Можливо,  мені навіть присниться моя наступна подорож.

 

[29]

[Ілюстрація]

Малюнки в цій книзі виконала олівцем і аквареллю Ганна Паламбо.

Щоб зв'язатися з нею, пишіть: 2665 Macaulay Rd,  Black Creek,  B.C., V9J 1B6, Canada

 

[30]

Погляд науки на пригоди Семі для дорослих

Семи не є певним представником гастропод. Це гіпотетичний равлик, що увібрав у себе особливості декількох наземних равликів. Гастроподи є самим чисельним класом в типі Молюсків. Молюски -- це тварини, що виробляють «морські раковини», які багато хто з нас збирає в колекції. Молюски   безхребетні тварини, позбавлені хребта і звичайного скелета. Їх скелет   гідростатичний. Це означає, що опорну функцію у м'якотілих тварин виконує рідина, що міститься в тканинах.

Семі, як і безліч лісових равликів, травоїдний. Він харчується лише рослинною їжею, такою як водорості, гриби, мох, лишайник і інше. Деякі равлики корисні, оскільки поїдають шкідливі гриби і лишайники. Однак багато які інші слимаки і равлики можуть істотно шкодити,  поїдаючи культурні рослини.

Семі повільно пересувається на єдиній великій мускулистій нозі. Слиз виробляється залозами, розташованими під покривами тіла. Ці слизові виділення дозволяють равлику легко ковзати по землі або по гілках дерев. Також слиз використовується для захисту (вона неприємна на смак для багатьох хижаків), а ще дозволяє зберігати вологість тіла. Коли слиз висихає, вона виглядає як срібляста доріжка, що відмічає шлях, пройдений равликом.

 

[31]

Семі, як і більшість наземних гастропод, гермафродит. Це означає, що він одночасно і самець, і самка. Однак в більшості випадків для розмноження равликам необхідно злучиться, щоб обмінятися спермою. Після парування обидва равлики відкладають маленькі яйця,  з яких вилуплюються або личинки, або молоді равлики дуже схожі на своїх батьків. На цей процес різним видам потрібний різний час.

Наземні молюски, таки як Семі, мають багато ворогів. Равликів їдять птахи, пацюки, єноти, змії, жаби, жаби і багато які інші хижаки, включаючи людину. (Хто з нас не пробував escargot? Це наземний равлик   Helix aspersa). Птахи часто викльовують м'яке тіло равлика з черепашки або кидають його з великої висоти, щоб розбити міцну черепашку і добратися до ніжного м'яса.

Якщо ви хочете утримувати равлика як домашнього вихованця або просто плануєте ближче познайомитися з ним, ретельно вивчіть по літературі, що для цього необхідно, або спершу уважно поспостерігайте за равликом в природі. Зверніть увагу на те, що треба, щоб утримувати вашого равлика здоровим. Їжа, вода і джерело кальцію -- ось умови його щасливого і здорового життя.

Якщо ви придбали равлика в магазині, не варто відпускати його на волю, коли він вам набридне. Безліч найрізноманітніших наземних і водних молюсків можна знайти в магазинах, але якщо випустити їх в новому місці, це може привести до серйозних порушень в природі. Уточніть у фахівців, чи є ваш равлик місцевим видом, і, якщо це так, можете сміливо його випустити. Якщо ж відомо, що це шкідник, або ж фахівці не упевнені в оцінці, краще за все це не робити. Вірніше усього в такому випадку звернутися в магазин або до фахівців, які зможуть потурбуватися про вашого вихованця.

 

[32]

Ми сподіваємося, що «Пригода Семі» порадувала Вашу дитину. Аврил, Робін, Анна і Шоун витратили дуже багато часу на створення цієї книги. У цей час ми працюємо над новими книгами про молюсків і запрошуємо Вас знайомитися з цими новинками.

Дізнатися про те, де і які книги доступні, а які знаходяться в процесі створення, можна на сайті: http://manandmollusc.net/

Цей сайт є також відмінним джерелом, що містить безліч даних про молюсків, ілюстрації, проекти для дітей і багато посилань на відповідні сайти.

 

 

 

Переклад на українську -- Сергій Леонов (Україна, Крим) leo@crimea.edu

Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського

Кафедра зоології

 

Translation into Ukrainian -- Sergey Leonov (Ukraine, Crimea) leo@crimea.edu

National Taurida Vernadsky University

Zoology chair

 

 

Counter for this page only


April 03, 2003